poniedziałek, 20 maja, 2024
Badminton

Podsumowanie najważniejszych dotychczas wyników oraz działalności sekcji badmintona MKS „Stal” Nowa Dęba w sezonie rozgrywkowym 2020/2021.

Rok 2020 był 53 rokiem działalności sekcji badmintona MKS „Stal” Nowa Dęba w środowisku Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz 53 sezon rozgrywkowy 2020 / 2021.


Starty indywidualne.
To kolejny rok, w którym badmintoniści z Nowej Dęby zdobywają kolejne medale na zawodach rangi Mistrzostw Polski oraz punkty do współzawodnictwa sportu dzieci i młodzieży, które to współzawodnictwo prowadzi Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu w Warszawie.
Tym razem medale zdobyli:

– trzecie miejsce brązowy medal w grze podwójnej mężczyzn Patryk Kopeć wspólnie z Konradem Płochem (Widełka) na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Białymstoku we wrześniu 2020 r.;

– miejsce piąte w grze pojedynczej Tymoteusz Malik i miejsce piąte w grze mieszanej Tymoteusz Malik wspólnie z Aleksandrą Ptak (Lubliniec) na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Białymstoku we wrześniu 2020 r.;

– trzecie miejsce brązowy medal w grze podwójnej młodzików młodszych Krystian Wąsik wspólnie z Bartoszem Kuflem (Straszęcin) na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzików Młodszych w Głubczycach w październiku 2020 r.. W chwili obecnej Krystian to czołowy młodzik Polski oraz najlepszy młodzik w województwie podkarpackim;

– piąte miejsce Karol Wąsik w grze mieszanej wspólnie z Klaudią Zator (Straszęcin) na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzików w Bieruniu we wrześniu 2020 r. Karol w chwili obecnej to czołowy junior młodszy Podkarpacia.

Medale Patryka i Krystiana dają łączną ilość 218 medali we wszystkich kategoriach wiekowych wywalczonych przez badmintonistów Stali Nowa Dęba na przestrzeni 53 lat działalności sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby.

Historyczne osiągnięcie zanotował na swoim koncie Tymoteusz Malik, który w pierwszej i drugiej edycji Pucharu Polski Elity na Mazowszu w miejscowości Józefosław k/ Warszawy w ośrodku treningowym polskich badmintonistów wywalczył w listopadzie i grudniu 2020 r. pierwsze miejsce w grze podwójnej mężczyzn wspólnie ze swoim partnerem Robertem Cybulskim z ABRM Warszawa.
Był to historyczny występ badmintonisty z Nowej Dęby, ponieważ pierwszy raz zawodnik ze Stali Nowa Dęba uczestniczył w Pucharze Polski i to z tak znakomitym skutkiem.
Badmintoniści w 2020 r. tylko w zawodach rangi ogólnopolskiej stawali na podium dla zwycięzców łącznie ponad 50 razy.

W corocznej klasyfikacji Instytutu Sportu na dobrym piętnastym miejscu sklasyfikowany został Miejski Klub Sportowy „Stal” Nowa Dęba na 92 kluby badmintona z całej Polski, których zawodnicy rywalizowali w kategoriach wiekowych: młodzik, junior  młodszy, junior i młodzieżowiec.

Klub z Nowej Dęby okazał się najwyżej sklasyfikowanym klubem badmintonowym z Podkarpacia w 2020 roku. We współzawodnictwie miast na dobrym siedemnastym miejscu sklasyfikowana została Nowa Dęba, wśród 74 miast z całej Polski.

Miasto Nowa Dęba okazało się najwyżej sklasyfikowanym miastem z Podkarpacia w 2020 r.

Do znakomitych wyników badmintonowej młodzieży dostroili się również badmintonowi weterani z Nowej Dęby., którzy między innymi na Ogólnopolskim Turnieju Par Deblowych 100 – letnich – suma lat partnerów (nieoficjalne Mistrzostwa Polski) w Częstochowie w grudniu 2020 r. wywalczyli dwa medale. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobył Adam Bunio wspólnie z Jarosławem Ociepą (Częstochowa) w kategorii wiekowej powyżej 110 lat oraz trzecie miejsce i brązowy medal debel: Mieczysław Sitko / Tadeusz Szczur w kategorii wiekowej powyżej 100 lat.

Starty drużynowe – rozgrywki ligowe.

W Nowej Dębie w dniach: 27 – 28.02.2021 r. z udziałem pięciu drużyn: UKS „Hubal II” Białystok, ABRM II Warszawa, UKS „Kiko” Zamość, ABRM „Rakiety” Olsztyn i MKS „Stal” Nowa Dęba rozegrane zostały mecze I – ligi badmintona w grupie północno wschodniej.

Mecze pomiędzy drużynami rozegrane zostały systemem „każdy z każdym”. Znakomicie w rywalizacji z zespołami gości spisali gospodarze badmintoniści Stali Nowa Dęba.

Stalowcy kolejno pokonali: UKS „Hubal II” Białystok 4:3, następnie zwyciężyli zespół UKS „Kiko” Zamość 7:0, ulegli drużynie ABRM II Warszawa 3:4 oraz pokonali ABRM „Rakiety” Olsztyn 4:3.

Zespół Stali Nowa Dęba we własnej hali zademonstrował bardzo dobrą formę, waleczność oraz sportową postawę do końca i dzięki niespodziewanym, ale zasłużonym trzem zwycięstwom uplasował się na drugim miejscu w tabeli i tym samym razem z drużyną ABRM II Warszawa wywalczył awans do turnieju barażowego o polską ekstraligę badmintona.

W turnieju barażowym wystąpią 4 drużyny, a będą nimi: KB Kobierzyce, „Beninca” UKS „Feniks” Kędzierzyn – Koźle, ABRM II Warszawa i MKS „Stal” Nowa Dęba.

Zespół badmintonistów Stali Nowa Dęba wystąpił na kortach w Nowej Dębie w następującym składzie: Beata Mycek, Zofia Tomczyk, Klaudia Bukowińska, Mariola Jurusik,Tymoteusz Malik, Patryk Kopeć, Mateusz Czachor i Rafał Lejko.

Działacze sekcji badmintona MKS „Stal” Nowa Dęba czynią starania, żeby turniej barażowy odbył się właśnie w Nowej Dębie.

Zmagania drużyn w Nowej Dębie obserwowali: Prezes Polskiego Związku Badmintona Marek Krajewski oraz Komisarz Ligi Mirosław Adamczyk.

Obaj panowie zapoznali się również z infrastrukturą treningową i logistyczną jaką mają do swojej dyspozycji badmintoniści z Nowej Dęby.
Była to już trzecia wizyta Prezesa Polskiego Związku Badmintona w Nowej Dębie na przestrzeni tych 53 lat.

Warto również odnotować dwa znamienne fakty:

– trener badmintona Adam Bunio już piątą kadencję jest członkiem Zarządu Podkarpackiego Związku Badmintona w Rzeszowie, w którym aktualnie pełni funkcję V – ce Prezesa d/s Promocji i Rozwoju Badmintona oraz jest członkiem Zarządu MKS „Stal” Nowa Dęba, w którym pełni funkcję Sekretarza Zarządu oraz fakt, że Adam Bunio w 2021 roku obchodzi jubileusz 45 – lecia funkcjonowania w badmintonie jako zawodnik i trener.

Był to i jest kolejny bardzo udany rok i sezon tak dla badmintonistów, a zarazem niezwykły bo z pandemią koronawirusa w tle.

Na zdjęciach badmintoniści Stali Nowa Dęba.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *